


Tutvustus
Konverentsi teema on seoses Tartu2024 Euroopa kultuuripealinna kunstilise kontseptsiooniga „Ellujäämise Kunstid“. Need on teadmised, oskused, väärtused, mis aitavad meil tulevikus hästi elada.
1. Mis on erivajadusega inimese panus ühiskonda?
2. Kuidas tagada, et ka erivajadusega inimese elus aeg tooks kaasa uusi väärtusi?
3. Kuidas suurendada ühiskonna ligipääsetavust kõigile inimestele?
Väärtustades ühist aega otsime konverentsil vastuseid kolmele eelnevale konverentsi põhiküsimusele. Kõigepealt tuleb meil teadvustada neid väärtusi, milliseid erivajadustega lapsed, noored, täiskasvanud endaga kaasa on toonud. Mida nad oma ümbrusele annavad? Milliseid protsesse nad käima lükkavad, olles just sellised, nagu nad on?
Kui me mõistame neid väärtusi, siis on meil ka ligipääs erivajadustega inimesteni ja nende potentsiaalile ning me oskame paremini luua võimalusi, et erivajadusega inimesel oleks ligipääs protsessidele ja kohtadele meie ühiskonnas, et neil oleks võimalus ja nad saaksid leida oma vajaduste ja võimete kohast tegevust meie ajal ja meie ühiskonnas. Teemapüstitus toetub ka 25 aastat tagasi toimunud erihooldekande üle-eestilisele Hollandi Fondide poolt korraldatud konverentsile Pärnus, kus Tartu Maarja Kooli loojaid inspireerinud ravipedagoog ja sotsiaalterapeut Freddy Heimsch pidas ettekande erivajadusega inimeste väärtusest ühiskonnas. Freddy Heimsch oli tegutsenud kahe erivajadustega inimeste Champhill küla loojana Argentiinas ja Soomes. Täna võime küsida - mis on veerandsaja aastaga muutunud?
Kutsume konverentsile Tartu Maarja kooli vilistlasi, Tallinna Hilariuse kooli vilistlasi jt. erivajadustega täiskasvanuid, inimesi Maarja Külast, Pahkla Champhill külast jms). Korraldame nii, et nad saaksid võrdselt teiste osalejatega konverentsil olla. Oodatud on ka teiste Eesti hoolekande asutuste töötajad ja erivajadustega laste koolide töötajad.
Konverentsi kava:
10.00 Saabumiskohv
10.30 Tervitus TMK direktor Jaanus Rooba, linnavalitsuse esindaja (?) ja sissehäälestus sotsiaal- eurütmist Sonja Zausch
10.45 Avaloeng ravipedagoog ja sotsaiaalterapeut Barth Vanmechelen (sünkroontõlge)
12.00 Kunstiline vahepala Tartu Maarja Kooli õpilaste poolt
12.15 TÜ emeriitprofessor Jaan Kõrgesaar
12.45 Kultuurikorraldaja ja kirjeldustõlk Piret Aus. Ligipääsetavuse teema ja universaalne disain
13.15 Lõuna ja võimalus tutvuda näitusega
14.00 Kunstiline etteaste
14.15. Lühiettekanded (10 -15 minutit). Maarja Küla elanik/Maarja Kooli vilistlane, Tartu Maarja Tugikeskuse juhataja arst Helle Känd, miljööterapeut ja arst Anne Daniel-Karlsen, Maarja Küla nõukogu esimees Jaan Kallas,
15.15. Pleenum ja vaba mikrofon ennelõunaste ettekannete. Pleenumil arutlevad: Maarja kooli vilistlane, Helle Känd, Anne Daniel-Karlsen, Jaan Kallas, Barth Vanmechelen, Jaan Kõrgesaar, Piret Aus, Maarja Kooli õpetaja, Pahkla Camphill küla esindaja.
16.15 Kokkuvõte ja lõppsõna
16.20 Väljahäälestus Sonja Zausch.
16.30 Ühine laul ja avatud näitus kooli elust ja ajaloost
PS! Konverentsi ajal väljapanek maarja koolist, ravipedagoogikast vms ERMis.
Asukoht kaardil
Ligipääsetavus
Suhtluskeeled
Korraldaja
- Asutus:
- Tartu maarja Kool
- Aadress:
- Puiestee 126, Tartu, 50604
- Kontaktisik:
- Jaanus Rooba
- Telefon:
- +37256643697
- E-post:
- E-post
- Veebileht:
- https://www.maarja.tartu.ee