Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

„Ammendamatu agul. Tartu puitarhitektuur kunstis“

Tartu Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseum vaata kaarti

L 05. nov 2022 | 11:00 - P 26. veebr 2023 | 23:55

Piletikassas (kohapeal)

3 - 5 €

Galerii
Tutvustus

Tartu Kunstimuuseumis on 5. novembrist avatud näitus „Ammendamatu agul. Tartu puitarhitektuur kunstis“. Väljapaneku keskmes on meeleolukad kunstiteosed, millel kujutatakse puust agulirajoone Tartus. Esitlemisele tulevad nii šedöövrid 20. sajandi kullafondist kui ka nüüdiskunstnike värske looming.

Tartule on silmatorkavalt iseloomulikud puidust eeslinnad, mis tiheda sõõrina ümbritsevad muidu klassitsistlikus stiilis vanalinna. Kuigi arhitektuuriajaloos on pika ja dramaatilise minevikuga puitasumid mõnevõrra varju jäänud, on nende olustik pakkunud läbi aastakümnete kunstnikele ainest ja inspiratsiooni.

Näituse üks kuraatoreid Brita Karin Arnover toob välja agulipiirkondade seotuse kunstiga: „Eriti rohkelt on Tartu äärelinnamiljööd kujutanud 20. sajandil pallaslased, kes olid maalt linna õppima tulnud. Äärelinna puumajad olid neile elamiseks taskukohane valik. Tänapäeva kunstnike linnavaadetes on Pallase traditsioon samuti äratuntav: hooned lainetavad endiselt, kuurid on lääpas, endisaegne miljöö on tajutav. Muutusi on näha detailides. Kadunud on munakiviteed, hobuvankrid, raskeid veepangesid kandvad elanikud.“

Tartu Kunstimuuseumi direktori ja näituse kaaskuraatori Joanna Hoffmanni sõnul on kohaliku keskkonna ja kultuuriruumi uurimine, analüüsimine ja raamatuks, näituseks või mõneks muuks terviklikuks väljundiks kokkupanemine ülioluline. „Et programmis teemaderingiga ikka ja jälle ka Tartuni jõutakse, on tähtis – kui meie siin seda ei tee, ei tee seda ka keegi teine,“ nendib Hoffmann.

Loe lähemalt: https://tartmus.ee/naitus/ammendamatu-agul-tartu-puuarhitektuur-kunstis/

Asukoht kaardil
Korraldaja

Asutus: Tartu Kunstimuuseum
Aadress: Raekoja plats 18, Tartu
Telefon: +372 58817811
E-post: E-post
https://tartmus.ee

Jaga