Teksti suurus
Reavahe
Kontrastsus
  • Näitus/muuseum
  • Näitus/muuseum

Angela Maasalu „Klaasist südamega narr“

Tartu Kunstimaja

vaata kaarti

R 19. mai 2023 | 17:00 - P 18. juuni 2023 | 18:00

Tasuta

„Klaasist südamega narri” keskseks motiiviks on maskide taha peitunud tegelane, kes on ümbritseva maailma suhtes teatavas hämmingus, pilk kuhugi ebamäärasesse kaugusesse suunatud, mõtisklemas inimeste individualistliku käitumise ja lõksusoleku üle selle kiirtempos allakäigu taustal.

Näituse tonaalsuse üheks tõukeks on Lauren Berlant’i raamat “Cruel Optimism” (2011), mis räägib kriisis elamisest, kus asjad mida me ootame ja loodame, hoopis takistavad meid saavutamast midagi, mis meid äkki ikkagi kuidagi õnnelikumaks teeks. Teiseks juhtlõngaks on režissöör Werner Herzogi filmi „Klaasist süda” (1976) üks stseen, kus peategelane Hias ennustab 18. sajandi Baieri küla trahteris tulevikku – kuulajateks hani ja riietuv noor naine, kes on äsja trahteri silmini joobnud kundedele striptiisi lõpetanud. Hias manab tulevikku ja näeb seal ühiskonna allakäiku, mööndes: „Inimesed seavad end sisse nagu neil polekski tahtmist siit maailmast lahkuda”.

Uneskõndimine on kõhe ehk kõrvalvaatajale, mitte kuutõbisele enesele. Niisamuti võivad värvidega ehitatud portaalid mõjuda somnambuulsete ilmutistena, justkui päeviku sissekannetena kunstniku omailmadest. Eks ole lõuendki üks mask, mis avab ukse nii igaühe isiklikele tontidele, kui ka kunstniku alateadvusesse. Naerust tuntakse narri, ta elagu!

Angela Maasalu (s 1990) elab ja töötab Londonis. Ta on õppinud Tartu Ülikooli maaliosakonnas (BA 2012), Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonnas maalikunsti (MA 2015) ning täiendanud end Inglismaal UAL Central Saint Martinsi ülikoolis (2013–2014). 2017. ja 2019. aastal oli ta nomineeritud AkzoNobeli kunstipreemiale. Tal on olnud isikunäitusi Tallinnas, Londonis ja Irákleios Kreekas.

Näituse kuraator on Maria Arusoo.

Loe lähemalt

Asutus:
Tartu Kunstnike Liit
Aadress:
Vanemuise 26
Kontaktisik:
Urmo Teekivi
Telefon:
5301 2277
E-post:
E-post
Veebileht:
https://www.kunstimaja.ee