Teksti suurus
Reavahe
Kontrastsus
  • Koolitus
  • Eneseareng
  • Tervis/ilu
  • Koolitus
  • Eneseareng
  • Tervis/ilu

Jooga harjutused kaela-, turja- ja seljapingete vabastamiseks

Tartu Rahvaülikool

vaata kaarti

E 30. sept 2024 | 16:00 - E 28. okt 2024 | 17:15

Mine ostma (55 €)

Istuva elustiili ja sundasendite tõttu on turja piirkond üle koormatud ja vajab seetõttu regulaarset harjutuste tegemist pingetest vabanemiseks. Kuna selgroo närvid on seotud siseorganitega, siis selja tervis mõjutab kogu organismi seisundit. Kursusel tehakse harjutuste komplekse ning näidatakse ka, milliseid lühikesi kombinatsioone neist on soovitav teha. Grupis kuni 12 osalejat.

Sõna "jooga" võiksime lahti harutada kui ühendus - side, mis viitab keha, meele ja hinge ühtsusele ning samas ka kooskõlale loodusega. Inimest vaadeldakse kui tervikut ehk võetakse arvesse kõiki eluaspekte ja kui terviklikus pildis muuta kasvõi ühte väikest komponenti, siis muutub terve pilt.

Pinge kehas on kui vooluring ja sõltub meist, kas vabastame selle keha tasandil, meele tasandil või harutame lahti mõtete sasipuntra. Igal juhul me jõuame kuhugi välja ja väljume ka sellest ringist, katkestades see vooluring. Turja pingeid on väga oluline vabastada, sest kui sinna koguneb palju pingeid, siis see mõjutab ka kaela ning verevarustust peas, mis võib olla üks peavalude põhjuseid.

Kuna selgroos olevad närvid on seotud vastava piirkonna siseorganitega, siis näitavad ja mõjutavad selja probleemid ka olukorda organites. Lõdvestumise ja harjutuste tulemusel paraneb verevarustus, mis mõjutab positiivses suunas organismi üldist olukorda. Puhkus ja venitused on võtmetähtsusega. Kursusel õpitakse lõdvestusasendeid ja vaadatakse individuaalselt, milline igale osalejale kõige paremini sobib. Seejärel tehakse igas tunnis venitusi ja seljaharjutusi (kahes esimeses on harjutused alaseljale, kahes viimases ülaseljale - jooga mõistes on selg alates alaseljast kuni pealaeni).

Harjutusi on oluline esialgu teha õpetaja juhendamisel, et harjutused oleks õiges järjekorras ja sobiks individuaalselt. Kursusel näidatakse ka, milliseid lühikesi kombinatsioone võib antud harjutuste kompleksidest teha. Seejuures on oluline jälgida, millised harjutused üksteisega kokku sobivad. Tutvustatakse ka üldisi põhimõtteid harjutuste valikul, näiteks peavalu korral ei tasu teha pearinge, vaid tuleb teha harjutusi selili ja vastava hingamisega.

Vajalik on mugav riietus (riideid saab soovi korral vahetada enne tunni algust), soovitame kaasa võtta midagi sooja (pleedi, väikse teki või dressipluusi) juhuks, kui lõpulõdvestuse ajal jahe peaks hakkama. Kohapeal on kasutamiseks matid.

Loe lähemalt

EST
Asutus:
Tartu Rahvaülikool
Aadress:
Vaksali 7, Pepleri 4
Kontaktisik:
Tartu Rahvaülikool
Telefon:
7361337; 7427742
E-post:
E-post
Veebileht:
https://rahvaylikool.ee