Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Näitus "Martin Parr. Toona. 1990. aastad: Balti riigid ja Venemaa üleminekuajastul"

Kõrgema Kunstikooli Pallas galerii Noorus

Kõrgema Kunstikooli Pallas galerii Noorus vaata kaarti

T 24. sept 2019 | 16:30 - L 19. okt 2019 | 18:00

Tasuta

Lisa kalendrisse
Galerii
Tutvustus

Tartu Nooruse galeriis saab 24.09 – 19.10. 2019 näha ühe 20. sajandi II poole maailma tuntuima dokumentalisti Martin Parri (Magnum) uut näitust “Toona. 1990. aastad: Balti riigid ja Venemaa üleminekuajastul”. Väljapanek ja sellega kaasnev trükis on esimeseks korraks, mil need pildid on koondatud omaette koosluseks.

Aastatel 1990-1992 oli Parr professoriks Helsingi Kunsttööstuslikus Ülikoolis (TAIK). Ta kasutas oma uut asukohta muuhulgas ka stardiplatformina selleks, et uurida Balti riike ja Venemaad. Nõukogude Liit oli siis lagunemas ja kommunism oli leidmas oma kiiret lõppu. Kuigi nende fotode tegemisest on möödas ligi 30 aastat ning pildid näivad pärit olevat hoopis teistsugusest ajastust, on selle maailma taaskülastamine ometi äraütlemata põnev.

Pildid Eestist, Lätist, Leedust ja Venemaast paistavad silma peamiselt nende tarbimisveidrustega, mis siinmail vana hea Inglismaa fotograafile veider ja kummaline tundub. Selleks hilise sotsialismi tarbimismaailma omapäraks on muidugi tühjad letid, lõputud järjekorrad, nõutud pilgud ja hirm millestki ilma jääda. Parr jälgib teraselt toidunõude spetsiifiliselt arhailist, isegi anakronistlikku disaini, veidraid toidukooslusi ja siin maailmas uudsete kiirtoidurestoranide patoloogiliselt ekstaatilist ületähtsustamiset. Eestis tehtud piltide hulgas näib kõige emblemaatilisem tühjapilguline kassiir Lasnamäe supermarketis, Leedus hakkavad silma napilt ja arhailiselt, kuid ometi väärikalt pakendatud toidukooslused, Lätist jäävad kõlama Jurmala rannaveidrused ning Venemaalt inimeste omalaadsed suhted “moodsa” toiduga ja nende kummalised parfüümikombed.

Loe lähemalt: http://Facebook.com/GaleriiNoorus

Jaga
Asukoht kaardil
placeholder
Korraldaja

Asutus: Kõrgema Kunstikooli Pallas fotograafia osakond
Kontaktisik: Peeter Linnap
E-post: peeter [at] linnap.com

Teie brauser on aegunud. Palun laadige alla üks antud tasuta brauseritest:

Firefox
Firefox Mozilla Foundation
Opera
Opera Opera Software
Chrome
Chrome Google