Teksti suurus
Reavahe
Kontrastsus
  • Näitus/muuseum
  • Näitus/muuseum

Näitus "Eesti pildis. Fotograaf Carl Sarap (1893 – 1942)."

Laulupeomuuseum

vaata kaarti

N 02. märts 2023 | 11:00 - L 28. okt 2023 | 18:00

Piletikassas (kohapeal)

4 - 7 €

Alates 2. märtsist on Laulupeomuuseumis avatud ajalooliste fotode näitus „Eesti pildis. Fotograaf Carl Sarap (1893 – 1942). Mälupildid Eestimaast, Tartust ja inimestest enne Teist maailmasõda“. Näitus tutvustab Tartut, Lõuna-Eestit ja laulupidusid läbi Carl Sarapi fotokaamera, andes põgusa ülevaate ka fotograafi elukäigust.

Carl Sarap (4. märts 1893 – 5. november 1942) oli kirjastaja ning 1930. aastate lõpul Eesti üks tuntumaid fotograafe. Tartusse tõid Sarapi õpingud Hugo Treffneri gümnaasiumis, õpingud Tartu Ülikoolis katkestas Esimene maailmasõda. Oma Tartu-perioodil kuulus Sarap Eesti kultuurielu eliiti: vedas 1918. aastal asutatud raamatukauplust ja kirjastust „Odamees – Carl Sarap”, kirjastas endiste Siuru kirjandusrühmituse liikmete teoseid, andis välja illustreeritud kultuuriajakirja Odamees ning muud kirjandust.

Fotoretkedel pildistas Sarap põllu-, küla- ja linnavaateid, tööstusi ja uusehitisi, inimesi, looduslikke ja ajaloolisi vaatamisväärsusi. Piltidest valmisid menukad fotopostkaardid ja trükised.

Sarapi fotopärand on üks mahukamaid säilinud üle-Eestilise haardega pildikogusid 1930. aastatest, mis on teostatud esteetiliselt ning tehniliselt sedavõrd kõrgel tasemel.

Näitus valmis koostöös Fotomuuseumiga ning on pühendatud Carl Sarapi 130. sünniaastapäevale.

Kuraatorid: Kristiina Tael-Annuk (Laulupeomuuseum / Tartu Linnamuuseum), Merilis Roosalu (Fotomuuseum / Tallinna Linnamuuseum) ja Marje Eelma (Tuumik Stuudio).

Näitus on avatud kuni 28. oktoobrini.

Loe lähemalt

Asutus:
Laulupeomuuseum
Aadress:
Jaama 14
Kontaktisik:
Kristiina Tael-Annuk
Telefon:
7461 021
E-post:
E-post
Veebileht:
https://muuseum.tartu.ee/laulupeomuuseum/