Teksti suurus
Reavahe
Kontrastsus
  • Tartu 2024
  • Põhiprogramm
  • Näitus/muuseum
  • Tartu 2024
  • Põhiprogramm
  • Näitus/muuseum

Näitus "Kui aeg on kasin, siis leiuta masin"

Eesti Põllumajandusmuuseum

vaata kaarti

R 14. aprill 2023 | 09:00 - T 31. dets 2024

Täispilet 7 €, sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär) 5 €, perepilet 14 €

5 - 14 €

Põnev nõukogudeaegse leiutamise ja isetegemise näitus "Kui aeg on kasin, siis leiuta masin", kus väljas 11 omavalmistatud väiketraktorit.

Kas tead, mida põnevat saab kokku leiutada sellistest vidinatest nagu:

- mopeed Riga 13 mootor
- GAZ 51 kabiini soojenduse ventilaator
- mootorsae Ural bensiinipaak
- abimootor D4 ja selle juhtimisseadmed
- omavalmistatud ratas ja kultivaator C piid

14. aprillist 2023 on Põllumajandusmuuseumis avatud põnev nõukogudeaegse leiutamise ja isetegemise näitus "Kui aeg on kasin, siis leiuta masin", kus väljas 11 omavalmistatud väiketraktorit, nende seas eelpool räägitud vidinatest kokku pandud vaoajaja.

Vaene aeg ja kitsad olud tegid inimesed leidlikuks. Vanarauaplatsilt, utiilist ja majandi remonditöökodadest soetati „väärt vidinaid“ ja kuldsete kätega mehed panid detailid traktoriks kokku. Meistrid olid ühtlasi traktorite „väljamõtlejad“, sest eeskuju polnud kusagilt võtta, ja enamasti iseõppijad. Kahtlemata tuli kasuks keevitaja või lukksepaoskus.

Nõukogudeaegsed tegusad ja nupukad mehed meisterdasid ise endale aiatehnikat ja väiketraktoreid, sest tööstuslikke polnud saada. Tule vaata neid ägedaid leiutisi, millega aiatööd palju lihtsamalt tehtud said.

Näitus on üks osa järgmisel aastal Tartu 2024 kultuuripealinna raames avatavast kolme muuseumi (Eesti põllumajandusmuuseum, Eesti maanteemuuseum, Tartu linnamuuseum) ühisnäitusest "Peedist pesumasin", mis toob rahva ette nõukogudeaegse leiutamise ja isetegemise.

Kui soovid kehakinnitust või vajad öömaja, vaata Tartu 2024 külalislahkuse võrgustiku liikmete pakkumisi: https://tartu2024.ee/soovitused-kambja

Loe lähemalt

Asutus:
SA Eesti Maaelumuuseumid/Eesti Põllumajandusmuuseum
Aadress:
Pargi 4, Ülenurme, Kambja vald, Tartumaa
Kontaktisik:
Ilze Salnaja-Värv
Telefon:
5301 3023
E-post:
E-post
Veebileht:
https://www.maaelumuuseumid.ee