Teksti suurus
Reavahe
Kontrastsus
  • Tartu 2024
  • Näitus/muuseum
  • Põhiprogramm
  • Tartu 2024
  • Näitus/muuseum
  • Põhiprogramm

Näitus Metsavaimud masinas

Eesti Kirjandusmuuseum

vaata kaarti

R 28. juuni 2024 | 10:00 - P 25. aug 2024 | 17:00

Tasuta

“Metsavaimud masinas” on ühtaegu uus looduspärimuse veebiantoloogia Eesti Rahvaluule Arhiivi kogudest ning pärimusele kaasaegses kultuuriruumis häält andev rahvusvaheline tehnoloogilise kunsti näitus.

Eesti Kirjandusmuuseumi projekt "Metsavaimud masinas" on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

LUGU

Maailm on tehnilise ja digitaalse arengu harjumuspäras. Aina enam inimesi jääb loodusest ning esivanemate teadmistest ja oskustest eemale. Aga meis on veel sedasama Põhjamaa ja metsavööndi inimeste mõtteviisi ning austavat suhet loodusesse. Me peame rääkima ja avama seda lugu läbi teoste, tõlgenduste ning puudutatud saamise.

ELAMUS

Projekt koosneb kahest läbipõimunud osast.
Me koostame pärimusühiskonna inimene-loodus suhteid kajastava teksti-, heli-, pildi- ja videokogu, mis on mõeldud kõigile veebis kasutamiseks ning ka pikaajaliseks pidevaks täiendamiseks. Antoloogia “Eesti looduspärimus” toob nähtavale eesti folkloorikogud ja nende väärtused ökoloogilisest vaatepunktist – mõtteviisi, kus ilmneb nii kasutav kui säästev aspekt, samuti respekteeriv suhe loodusse kui hingestatud, võimsasse partnerisse.
Projekti teine osa, näitus “Metsavaimud masinas”, sünnib koostöös Põhja- ja Baltimaade kunstnikega, kes avavad oma loominguga looduspärimust salapärase kohaolu tunnetamise ning väärtustamisega. Kunstnike teoste inspiratsiooniks on ka looduspärimuse veebiantoloogia, ning näitusel saab kohata nii installatiivseid keskkondi, heli-ja videoteoseid, interaktiivseid installatsioone ja muid hübriidvorme, mis loovad seisundiruumid, kus kunstikogemus on mitmemeeleliselt tajutav. Näituse avame juunis 2024. aastal ning see jääb huvilistele avatuks augusti lõpuni nii Eesti Kirjandusmuuseumis ja naabermajas Tartu Ülikooli loodusmuuseumis.
Rahvusvaheline tehnoloogilise kunsti näitus “Metsavaimud masinas” keskendub küsimusteringile, kuidas kunsti kaudu maailma mõtestada, värskendada rahvatarkuste ideid ning teha tajutavaks looduse hingestatust.

MÕJU

Folklooril põhinev näitus, mis on avatud juunis-augustis 2024, annab elusloodusega emotsionaalset suhet loova kunstikogemuse ning aitab vanade pärimuste tähendust taasavada ja uuesti luua.

Eestvedajad: Henri Hütt, Taive Särg, Ave Goršič, Evelyn Raudsepp
Kontakt: [email protected], [email protected]

Loe lähemalt

EST ENG
Asutus:
Eesti Kirjandusmuuseum
Aadress:
Vanemusie 42, Tartu
Kontaktisik:
Heidi-Maarja Melts
Telefon:
56851182
E-post:
E-post
Veebileht:
https://www.kirmus.ee