Teksti suurus
Reavahe
Kontrastsus
  • Näitus/muuseum
  • Näitus/muuseum

Näitus "Nelja jalaga maa peal. Eesti talutool"

Eesti Rahva Muuseumi galerii

vaata kaarti

R 24. veebr 2023 | 10:00 - P 03. dets 2023 | 18:00

Piletikassas (kohapeal)

3 - 5 €

Näitusel „Nelja jalaga maa peal. Eesti talutool“ kutsume külastaja ringkäigule Eesti talutoolide rikkalikku ja mitmekülgsesse maailma. Näitusele on valitud rohkem kui 100 unikaalset tooli, mis jutustavad ilmekalt ajast, mil tool valmistati ning väärtustest, mida selle valmistaja oluliseks pidas.

Toolil oli talupoja elamises suurem tähendus kui tavalisel tarbeesemel, olles muidu kasina majakraami seas konstruktsiooni mitmekesisuse ja kaunistuste poolest kõige huvitavam ese. Suure maailma stiilimõjud jõudsid talumööblisse viivitusega. Moodsaid ideid kohandati ja lihtsustati, kombineeriti juba tuntud tehnikatega ning arendati edasi. Nii räägib talutool lugu loomingust, leidlikkusest ja oskustest samavõrd kui kodu sisustusest, moodide ja mööbli ajaloost.

Talutool on ühtaegu ilus ja argine ese. Osa neist on lihtsad istmed, mille valmistas talumees endale kolde ees istumiseks, on ka keerukamaid toole, mis telliti koduküla tislermeistrilt ja neid, mis valmisid perekondlikult olulisteks tähtpäevadeks: pruudile pulmakingiks või tütrele kaasavaraks.

Eesti Rahva Muuseumis on hoiul Eesti suurim talutoolide kollektsioon, kuhu kuulub üle 370 eseme. Vanimad eksponeeritud toolid pärinevad 19. sajandi algupoolest, hilisemad 1930. aastatest.
Näitusel uurime, kuidas kajastuvad talutoolides omaaegsed mööblimoed: inglise rokokoo, biidermeier või varasemad klassitsismi voolud. Millised kohalikud toolimeistrid võisid saada eeskuju Windsori toolidest või William Morrise kuulsast Sussexi toolist? Millise vormi on Eestis võtnud Euroopas laialt tuntud redelseljatoega- ja pinktoolid ning millise istme sai teha kõverast männijuurikast või jämedast oksaharust?

Loe lähemalt

Asutus:
Eesti Rahva Muuseum
Aadress:
Muuseumi tee 2, Tartu
Kontaktisik:
Eesti Rahva Muuseum
Telefon:
+372 736 3051
E-post:
E-post
Veebileht:
https://www.erm.ee