Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Pallas 100. Kunstikool ja kultus

Tartu kunstimuuseum

Tartu kunstimuuseum vaata kaarti

L 25. mai 2019 | 11:00 - P 27. okt 2019 | 18:00

€5,00

Lisa kalendrisse
Galerii
Tutvustus

Sel aastal tähistab Tartmus tervet Viltust maja haarava näitusega Pallase kunstikooli 100. sünnipäeva. 1. oktoobril 1919 alustas tööd õppeasutus, millest õige pea kujunes esimene kõrgemat kunstiharidust pakkuv kool Eestis. Pallase loomisega kinnitasid eesti kunstis kanda euroopalikud modernistlikud kunstiuuendused, muutes 25 tegutsemisaasta jooksul jäädavalt kodumaist kultuurimaastikku.

Pallase lugu
Pallase kunstikooli ja Tartu Kunstimuuseumi seob ühine asutaja: kunstiühing Pallas. Nii oli ka muuseumi alusvara, esimese 133 teose hulgas ohtralt pallaslaste loomingut, mida hiljem on ostude ja annetuste teel väga palju lisandunud. Näituse töödest suurim osa pärineb Tartmusi rikkalikust Pallase kunstikogust, kust on valitud nii tuntud lemmikuid kui ka uusi avastusi võimaldavaid teoseid. Väljapanek keskendub Pallase kooli tegutsemisajale ehk aastatele 1919–1944. Pärast II maailmasõda, mil Eesti langes nõukogude võimu alla, muutus ka kunst ning kunstnike võimalused vabaks loominguks kahanesid.

Näitusest
Näituse pealkiri „Kunstikool ja kultus” viitab soovile pöörata tähelepanu, milliseks on kujunenud kunstikooli kuvand täna ehk mida sümboliseerib sõna „Pallas” erinevate inimeste jaoks tänases Eesti kunstis ja kultuuris. Läbi kolme korruse kulgev näitus jaguneb alateemadeks, mis tutvustavad Pallase kooli ajalugu, aga ka tänapäevaseid vaatepunkte sellele. Lisaks toimub III korruse projektiruumis kõrvalnäitus „Pallaslased Eesti kodudest“, mis tutvustab valikut eraisikutele kuuluvatest pallaslaste teostest, mida saadavad huvitavad isiklikud lood.

Kuraatorid: Joanna Hoffmann, Hanna-Liis Kont
Graafiline kujundus: Valter Jakovski
Näituse kujundus: Kaisa Sööt, Anna Škodenko
Koordinaator: Kristlyn Liier
Konsultandid: Eha Komissarov, Tiiu Talvistu

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu Kaubamaja Keskus

#Pallas100

Loe lähemalt: https://tartmus.ee/naitus/pallase-kunstikool-100/

Jaga
Asukoht kaardil
placeholder
Korraldaja

Asutus: Tartu Kunstimuuseum
Aadress: Raekoja plats 18
https://tartmus.ee

Teie brauser on aegunud. Palun laadige alla üks antud tasuta brauseritest:

Firefox
Firefox Mozilla Foundation
Opera
Opera Opera Software
Chrome
Chrome Google