Teksti suurus
Reavahe
Kontrastsus
  • Teater
  • Muu
  • Teater
  • Muu

Põrgupõhja uus Vanapagan

Teater Vanemuine, väike maja

vaata kaarti

K 17. jaan 2024 | 19:00 +1 veel

Mine ostma

Mis on jääv? Kindlasti armastus. Ja huumor.

Ooper kolmes vaatuses ühe vaheajaga

Ühel päeval kolib Põrgupõhja tallu Jürka koos naise Lisetega. Ta on veider mees, kellel pole saabudes kaasa võtta ei loomi, tööriistu ega justkui täpset arusaamistki, kuidas talumehe elu käib, ent see-eest on tal kindel siht: tema soovib saada õndsaks. Ta väidab kaljukindlalt, et on Vanapagan ja Peetrus saatis ta maa peale. Siinkohal pöörab kirjanik Tammsaare eesti uuemast mütoloogiast tuntud Kaval-Antsu ja Vanapagana loo tagurpidi ning alguse saab allegooriline ja mitmetasandiline lugu lihtsameelsest, kuid müstilis-salapärasest Jürkast, keda riukaid täis ning alatu suurtalu peremees Kaval-Ants omaarust ninapidi veab.

Tammsaare ise kommenteeris oma romaani nii: „Jah, võib-olla esiotsa teile tundub, et selle raamatu autor on hull, kuid edasi lugedes te jõuate veendumusele, et selle lugeja on hull. Ja kui te veel edasi loete, siis peaks teile selge olema, et terve maailm on hull.”

Ardo Ran Varres: Tammsaare vaatleb oma tegelasi mõruda huumoriga. Tundub, nagu oleks autor pea kõigi inimlike omaduste suhtes sarkastiline, välja arvatud armastus.
Romaan mõjub päev-päevalt üha aktuaalsemana, see näitab, kuidas ühiskonnas toimuvad protsessid on korduva iseloomuga. Täna tahaks tõesti hüüda: „Maailm on hulluks läinud!“

Mis on jääv?
Kindlasti armastus. Ja huumor.

„Nii nagu Artur Alliksaarel on kõik sõnad apteegikaaludel kaalutud, on peenelt läbi tunnetatud ka Ardo Ran Varrese muusikateatriteoste tekstikäsitlus, eriti muljetavaldavalt ooperis „Põrgupõhja uus Vanapagan”.”
— Saale Kareda, Teater.Muusika.Kino

KAVA

Esietendus 6. mail 2022 Vanemuise väikeses majas

Esituskeel: eesti
Tablool: inglise, eesti

5. mail toimub Vanemuises ooperi “Põrgupõhja uus Vanapagan” soojenduseks Tammsaarele pühendatud päev

Loe lähemalt

Asutus:
Teater Vanemuine
Aadress:
Vanemuise 6, 51010 Tartu
Kontaktisik:
Teater Vanemuine
Telefon:
+372 744 0165
E-post:
E-post
Veebileht:
https://www.vanemuine.ee/
Nimi Kuupäev Aeg Asukoht Pilet
Põrgupõhja uus Vanapagan P 11. veebr 2024 16:00 Teater Vanemuine, väike maja