

Tutvustus
Tiina Kraav on Tartu Ülikooli matemaatika ja statistika instituudi matemaatikahariduse lektor, kellel on lisaks disaineriharidus Kõrgemast Kunstikoolist Pallas. Näitusel esitatud tööd uurivad paberi kui materjali kasutamise võimalusi geomeetriliste pindade olemuse kujutamiseks origami vahendusel.
Näituse avamine 5. märtsil kell 17. Näitus on vaadatav tööpäeviti kl 9-19.
Tiina Kraav on Tartu Ülikooli matemaatika ja statistika instituudi matemaatikahariduse lektor, kellel on lisaks disaineriharidus Kõrgemast Kunstikoolist Pallas. Teadmisi origami põhimõtetest ja rakendusvõimalustest matemaatikas, kunstis, disainis ja inseneerias on ta omandanud kursustelt Tartu Ülikoolis, Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Aalto Ülikoolis. Voltimise entusiastina annab ta Tartu Tamme Gümnaasiumis valikkursust "Matemaatiline voltimine", Tartu Ülikoolis kursust "Origami ja matemaatika: voltimise kunst ja teadus", veab matemaatikaõpetajate voltimisringi ja on iga kell nõus koolides õpilasi origami saladustesse pühendama.
Näitusel esitatud tööd uurivad paberi kui materjali kasutamise võimalusi geomeetriliste pindade olemuse kujutamiseks origami vahendusel. Voltimine juba iseenesest väga nauditava protsessina on võimaldanud lisaks avastada paberi struktuuri ja dünaamikat, paljastanud selle füüsilisi omadusi ning esteetilisi väljendusvõimalusi. Vastanduvad ja põimuvad looduslikud vormid ning matemaatilised süsteemid - varjatud vestlused.
Origami, kunagine elitaarne kunstivorm, on viimase viiekümne aasta jooksul muutunud oluliseks vahendiks nii hariduses, kunstis kui inseneerias. See on leidnud rakendust mitmel pool matemaatikas, pakkudes aina uusi perspektiive. Siin on see vahend aga rakendatud esitama dialoogi kunsti ja teaduse vahel, kus matemaatilised printsiibid muutuvad visuaalseks keeleks ning looduse korda ja korrapäratust on püütud avada läbi paberist loodud vormide.
Kiht-kihilt, volt-voltilt avaneb geomeetria dünaamilisus – iga uus pind paljastab uue tähendusvälja, kutsudes vaatajat mõtisklema ruumi, vormi ja korra üle. Kas geomeetria on looduse alus? Kas loodus on geomeetria peegeldus? Voltimise vahendusel seatakse see võimalik vestlus visuaalselt poeetilisse vormi.
Asukoht kaardil
Ligipääsetavus
Suhtluskeeled
Korraldaja
- Asutus:
- TÜ füüsika instituut
- Aadress:
- W. Ostwaldi 1, 50411 Tartu
- Kontaktisik:
- Jaak Kikas
- Telefon:
- 5116462
- E-post:
- E-post
- Veebileht:
- https://fi.ut.ee/et