Teksti suurus
Reavahe
Kontrastsus
  • Tartu 2024
  • Lisaprogramm
  • Muusika
  • Tartu 2024
  • Lisaprogramm
  • Muusika

Viljandi Orelifestival: Sakraalne minimalism

Halliste kirik

vaata kaarti

L 20. juuli 2024 | 19:00 - 20:00

Sooduspilet kehtib õpilastele, tudengitele, invaliididele ja pensionäridele.

Piletikassas (kohapeal)

10 - 15 €

Ainulaadsel kontserdil kõlab maailmakuulsa eesti helilooja Arvo Pärdi looming ebatavalises esituses – orel, klaver, viiul, arhailised gongid, kellad ja helikausid. Kavas: Fratres, Aliinale, Peegel peeglis, Variatsioonid Ariinuškale, Ukuaru valss, Passacaglia.
Leena Laas – viiul, Tiia Tenno orel, Deniss Vinogradov, Liilia Märtmaa – gongid, helikausid, lamedad kellad

Viljandi Orelifestival on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist.

Ainulaadsel kontserdil kõlab maailmakuulsa eesti helilooja Arvo Pärdi looming ebatavalises esituses – orel, klaver, viiul, arhailised gongid, kellad ja helikausid.
Juba ennemuistsetest aegadest on muusikat ikka kasutatud ülevate hingetundmuste saavutamiseks, igavikulisuseni jõudmiseks, ülendades inimteadvust ja äratades temas jumalikke tundeid. Arvo Pärti peetakse uuema aja hingelise muusika loojate sekka kuuluvaks. Sakraalsete pillidega võimendatud Arvo Pärdi looming on eriti sügava mõjuga.
Arvo Pärdi muusikastiili nimetatakse tihti „uueks lihtsuseks“, samuti „sakraalseks minimalismiks“ või ka „uueks õnnistusmuusikaks“.Autor ise määratleb end metamorfoosselt: „Nagu tintinnabuli“ („väikesed kellukesed“, sõnasõnalises tõlkes. Peetakse silmas väikesi kirikukelli, omapäraste „lisahelidega“.

„Iga fraas on omaette hingamine. Tema sisemine valu ja selle valu äravõtmine on omavahel seotud ja moodustavad hingamise. Pausides tuleb õppida kuulama vaikust, osata tunnetada iga heli tekitatud vibratsioone, tema kestvust ja üleminekut järgmisele helile, selle sammu kaalu. Kiirustada ei tohi, tuleb hinnata iga sammu punktist punkti noodipaberil. Samm edasi tuleb teha alles siis, kui oled läbi oma „puhastustule“ lasknud kõikvõimalikud nootide variandid. Alles kõik kannatused läbinud heli saab olla täiuslik.“

Arvo Pärt

Kui soovid kehakinnitust või vajad öömaja, vaata Tartu 2024 külalislahkuse võrgustiku liikmete pakkumisi: https://tartu2024.ee/soovitused-viljandi

Loe lähemalt

EST FIN ENG UKR RUS
Asutus:
MTÜ Musica Sacra
Aadress:
Kiriku 3, Viljandi 71014
Kontaktisik:
Tuuliki Jürjo
Telefon:
+372 55907952
E-post:
E-post
Veebileht:
https://orelifestival.ee